• slide1
  • cln-slide
  • Ponton

Projektovanie Pontónov

Pontón, alebo inač povedané mólo slúži pre pristávanie lodí a člnov, ktoré uľahčuje nastupovanie a vystupovanie ľudí. Pomocou viacerých pontónov je možné vyskladať marínu (prístav), kde môžu kotviť lode a člny. Mólo je možné využiť aj na rekreáciu a rybárčenie. Samozrejme nesmieme zabudnúť na to, že pontón slúži pre stavbu motorových, alebo statických hausbótov, ktoré v poslednom období očarili viacerých milovníkov prírody, ktorí hausbót využívajú na rekreáciu resp. na stále bývanie na vode. Nesmieme zabudnúť, že pontón slúži aj pre technické účely, kde sú na pontónoch (mólach) umiestnené rôzne stroje a zariadenia, ktoré ľudia potrebujú na technické účely.

Naša spoločnosť Vám ponúka široký výber pontónov pre rôzne využitie:

  • oceľové pontóny
  • profesionálne pontóny
  • hliníkové pontóny a plaváky
  • betónové pontóny
  • plastové móla a pontóny (modulárny systém).

Spoločnosť Shiptech s.r.o. Vám na požiadanie vypracuje návrh móla, plávajúcej plošiny či pristávacieho pontónu podľa Vašich požiadaviek. Medzi ďalšie služby spoločnosti patria aj realizácie plávajúcich objektov, osadenie na miesto vrátane stavebných prác a zhotovenie prístupu na plavidlo.

V prípade záujmu zabezpečíme za Vás administratívne úkony spojené s registráciou a umiestnením plavidla na vodnej ploche.

Oceľové pontóny

Oceľové pontóny majú základnú konštrukciu vyrobenú z ocele, pričom na ochranu proti korózii používame vhodné nátery určené na ochranu ocele proti vode, alebo sa na ochranu používa žiarové zinkovanie, ktoré zaručí vyššiu odolnosť voči korózii. Pontóny je možne vyhotoviť v rôznych variantoch, pričom podľa požiadavky klienta sa určí výsledný rozmer, na ktorý sa prispôsobí aj počet plavákov potrebných pre výsledný výtlak.

Pontón sa skladá zo samotných plavákov, ktoré zaručujú potrebný výtlak a konštrukcie, ktorá spája všetky plaváky a dodáva celému pontónu potrebnú pevnosť.

Palubu pontónov je možné vyhotoviť klasicky drevenú, alebo z drevo-plastových kompozitných dosiek, ktoré sú vhodné do vlhkého prostredia.

Kotvenie pontónu k brehu je realizované pomocou otočných čapov, alebo posuvného (klzného) uloženia. V rohoch pontónu sa nachádzajú bitvy potrebné na vyviazanie samotného plavidla. V každom plaváku sa nachádza revízny otvor pre kontrolu plavidla. Kvôli doprave je možne pontóny dodať aj demontovanom stave.

Typ Výtlak Hmotnosť * Prípustný počet osôb
1. Mólo 2×3 m (2 plavákové) 798 kg 382 kg 2 – 3 osoby
2. Mólo 2×3 m (3 plavákové) 1 197 kg 476 kg 3 – 4 osoby
3. Mólo 2,5×3 m (3 plavákové) 1 197 kg 528 kg 3 – 4 osoby
4. Mólo 3×3 m (3 plavákové) 1 197 kg 559 kg 3 – 4 osoby
5. Mólo 4×3 m (4 plavákové) 1 596 kg 741 kg 4 – 5 osoby
6. Mólo 5×3 m (5 plavákové) 1 197 kg 1045 kg 5 – 7 osoby

 *Prípustný počet osôb a dovolené zaťaženia sa odvíja od spôsobu záťaže, prostredia, kotvenia, plavebnej zóny, účelu, preto je dôležité použitie pontónu konzultovať. Po konzultácii a upresnení použitia Vám zašleme konečnú cenovú ponuku. Neváhajte nás kontaktovať: kontakt

Profesionálne móla

Profesionálne móla resp. pontónyprofesionalne molo sú vďaka svojej konštrukcii vhodné pre vyššie zaťaženia, pre potrebu vyššej stability plavidla resp. celku, pre použitie v celoročnej prevádzke a vďaka univerzálnosti je možné konštrukciu prispôsobiť rôznym tvarom. Ďalšou výhodou je možnosť dodania a prepravy v sekciách resp. v demontovanom stave.

Betónové móla

 betonovy pontonBetónove móla sú vyhotovené z kvalitnej špeciálnej betónovej zmesi, oceľovej výstuže a doplňujúcich ľahkých konštrukčných materiálov. Vďaka svojej robustnosti, pevnosti a použitých materiálov nevyžadujú žiadnu údržbu, sú pevné a mrazuvzdorné a vynikajú dlhou životnosťou aj v náročných klimatických podmienkach.

Použitie – plávajúce pochôdzne móla pre peších, pristávacie móla pre plavidlá, plávajúce pracovné ostrovy, vlnolamy, nosné konštrukcie rekreačných a pracovných zariadení a pod..

Plastové pontóny a móla

Okrem klasických oceľových pontónov Vám ponúkame široký sortiment plastových pontónov a mól, rôznych rozmerov, ktoré sa dajú variabilne spájať a upravovať do akýchkoľvek tvarov. Plastové móla sa využívajú hlavne pri realizácii marín a prístavov pre kotvenie lodí a člnov. Výhodou plastových pontónov je ich nízka hmotnosť a variabilita, pri ich spájaní a nízka  resp. žiadna nákladovosť na ich údržbu.


Pre bližšiu ukážku plastových mól navštívte sekciu pontóny a móla na našom internetovom obchode.

logo